Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
24 beers. Seriously good beer. 🍻 Discover our 2026 Advent Calendars NOW and SAVE 10% with our EARLY BIRD offer! 🎄✨

CHRISTMAS BEER


Browser our selection for winter and christmas beers.

Order now and get the beers delivered.

Filter products
Filter products

Liefmans - Glühkriek

Fruit Beer
€9.95*
EINWEG
plus €0.25 deposit
* plus €0.25 deposit | Content: 0.75 Liter (€13.27/1 Liter)
3.8

Corsendonk - Christmas Ale

Winter Ale
€4.29*
MEHRWEG
plus €0.10 deposit
* plus €0.10 deposit | Content: 0.33 Liter (€13.00/1 Liter)
3.46

De Ranke - Pere Noel

Winter Ale
€4.29*
MEHRWEG
plus €0.10 deposit
* plus €0.10 deposit | Content: 0.33 Liter (€13.00/1 Liter)
3.79

Dupont - Avec Les Bons Voeux

Farmhouse Ale / Saison
€5.49*
MEHRWEG
plus €0.20 deposit
* plus €0.20 deposit | Content: 0.375 Liter (€14.64/1 Liter)
3.57

Maisel & Friends - Chocolate Bock

Bock - Doppelbock
€4.99*
MEHRWEG
plus €0.15 deposit
* plus €0.15 deposit | Content: 0.75 Liter (€6.65/1 Liter)
4.48

Omnipollo - Augusta

Stout - Barrel-Aged Imperial / Double
€44.99*
EINWEG
plus €0.25 deposit
* plus €0.25 deposit | Content: 0.375 Liter (€119.97/1 Liter)
3.41

Stigbergets - Always Christmas Porter

Porter - American / English
€4.39*
EINWEG
plus €0.25 deposit
* plus €0.25 deposit | Content: 0.33 Liter (€13.30/1 Liter)
3.9

Põhjala - Öö

Porter - Imperial / Double
€5.49*
EINWEG
plus €0.25 deposit
* plus €0.25 deposit | Content: 0.33 Liter (€16.64/1 Liter)
%
3.74

Huyghe - Delirium Christmas

Belgian Ale - Belgian Dark Ale
€2.99* €3.99*
MEHRWEG
plus €0.30 deposit
* plus €0.30 deposit | Content: 0.33 Liter (€9.06/1 Liter)
3.63

Rodenbach - Grand Cru

Sour - Flanders Red Ale / Oud Bruin
€3.19*
MEHRWEG
plus €0.10 deposit
* plus €0.10 deposit | Content: 0.33 Liter (€9.67/1 Liter)

Craft beer for winter & Christmas beers – discover the best seasonal beers for the cold season 

 When the days get shorter and the temperatures drop, it's the perfect time for strong, aromatic winter beers. Our selection of craft beer for winter combines warming spices, full-bodied malt notes and creative brewing. Whether as a gift, for cosy evenings at home or for a festive Christmas dinner – here you will find the best Christmas beers and winter craft beers from regional and international breweries. What makes a good winter beer? Winter beers are characterised by intense aromas and a higher original wort. Typical flavour profiles are: Roasted malt notes with hints of caramel, coffee or chocolate. Spicy components such as cinnamon, cloves, star anise or orange peel. A strong body and often a slightly higher alcohol content. Complex hop aromas that convey warmth and depth. These characteristics make winter craft beers the ideal accompaniment to the Advent season. 

Our recommendations for winter and Christmas beers Discover a carefully curated selection of seasonal specialities: Winter ales – malty, spicy and perfect for cosy evenings by the fire Christmas stouts – dark, creamy, with notes of cocoa, vanilla or cinnamon Spiced beer specialities – inspired by classic Christmas flavours Belgian strong ales – complex, fruity and warming Hazy winter IPAs – modern interpretations with soft hop notes Whether traditional