Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
24 beers. Seriously good beer. 🍻 Discover our 2026 Advent Calendars NOW and SAVE 10% with our EARLY BIRD offer! 🎄✨

Our alcohol-free Craft Beer - Non-alcoholic beers for everyones taste


Alcohol-free beers combine the full flavor of traditional brewing craftsmanship with a conscious lifestyle. From fruity IPAs to refreshing lagers and dark, roasted stouts – the variety of alcohol-free options leaves nothing to be desired. Modern brewing methods ensure that the characteristic taste of each beer style is preserved. Whether hop-forward aromas, malty sweetness, or sparkling freshness – alcohol-free beers offer enjoyment for every moment and every preference. They not only convince with their taste but are also lower in calories and perfect for any occasion.

All Beers in This Category

Filter products
Filter products
%
Alkoholfrei

Craft Beer Advent Calendar - Non-alcoholic Edition 2026

€80.99* €89.99*
EINWEG
plus €6.00 deposit
* plus €6.00 deposit | Content: 8.4 Liter (€9.64/1 Liter)
Alkoholfrei
3.78

Omnipollo - Pleroma Non-Alcoholic Raspberry Passion

Non-alcoholic - Sour
€7.19*
EINWEG
plus €0.25 deposit
* plus €0.25 deposit | Content: 0.33 Liter (€21.79/1 Liter)
Alkoholfrei
3.6

FrauGruber - The Pretender

Non-alcoholic - Lager
€4.69*
EINWEG
plus €0.25 deposit
* plus €0.25 deposit | Content: 0.44 Liter (€10.66/1 Liter)
Alkoholfrei
3.73

FrauGruber - Lucky Liver

Non-alcoholic - IPA
€4.69*
EINWEG
plus €0.25 deposit
* plus €0.25 deposit | Content: 0.44 Liter (€10.66/1 Liter)
Alkoholfrei
3.49

orca - born to be free

Non-alcoholic - Pale Ale
€3.69*
MEHRWEG
plus €0.08 deposit
* plus €0.08 deposit | Content: 0.33 Liter (€11.18/1 Liter)
Alkoholfrei
3.48

Vault City - Stoopid AF

Non-alcoholic - Sour
€6.99*
EINWEG
plus €0.25 deposit
* plus €0.25 deposit | Content: 0.44 Liter (€15.89/1 Liter)
Alkoholfrei
3.55

Fuerst Wiacek Slay All Day (Yakima Chief Collab)

Non-alcoholic - IPA
€3.99*
EINWEG
plus €0.25 deposit
* plus €0.25 deposit | Content: 0.44 Liter (€9.07/1 Liter)
Alkoholfrei

Thrive - Peak

Non-alcoholic - IPA
€3.79*
EINWEG
plus €0.25 deposit
* plus €0.25 deposit | Content: 0.33 Liter (€11.48/1 Liter)
Alkoholfrei

Thrive - Unwind

Non-alcoholic - IPA
€3.39*
EINWEG
plus €0.25 deposit
* plus €0.25 deposit | Content: 0.33 Liter (€10.27/1 Liter)
Alkoholfrei

Thrive - Play

Non-alcoholic - IPA
€3.39*
EINWEG
plus €0.25 deposit
* plus €0.25 deposit | Content: 0.33 Liter (€10.27/1 Liter)
Alkoholfrei
3.31

Kehrwieder - Lighthouse

Non-alcoholic - Lager
€3.49*
MEHRWEG
plus €0.08 deposit
* plus €0.08 deposit | Content: 0.33 Liter (€10.58/1 Liter)
Alkoholfrei

To Øl - Implosion

Non-alcoholic - IPA
€3.49*
EINWEG
plus €0.25 deposit
* plus €0.25 deposit | Content: 0.33 Liter (€10.58/1 Liter)
Alkoholfrei

To Øl - Implosion Pink Sour

Non-alcoholic - Sour
€3.19*
EINWEG
plus €0.25 deposit
* plus €0.25 deposit | Content: 0.33 Liter (€9.67/1 Liter)
Alkoholfrei
3.33

Basqueland - Hero Hazy

Non-alcoholic - IPA
€3.69*
EINWEG
plus €0.25 deposit
* plus €0.25 deposit | Content: 0.33 Liter (€11.18/1 Liter)
Alkoholfrei

orca - freischwimmer

Non-alcoholic - Lager
€3.79*
MEHRWEG
plus €0.08 deposit
* plus €0.08 deposit | Content: 0.33 Liter (€11.48/1 Liter)
Alkoholfrei
3.38

Kompaan - Levensgenieter 0.3

Non-alcoholic - IPA
€3.59*
EINWEG
plus €0.25 deposit
* plus €0.25 deposit | Content: 0.33 Liter (€10.88/1 Liter)
Alkoholfrei
3.38

Omnipollo - Noa Pecan Mud Cake Non-Alcoholic Stout

Non-alcoholic - Stout
€5.99*
EINWEG
plus €0.25 deposit
* plus €0.25 deposit | Content: 0.33 Liter (€18.15/1 Liter)
Alkoholfrei

Omnipollo - Perikles Pilsner Non-Alcoholic

Non-alcoholic - Lager
€5.29*
EINWEG
plus €0.25 deposit
* plus €0.25 deposit | Content: 0.33 Liter (€16.03/1 Liter)
Alkoholfrei
3.97

Omnipollo - Bianca Godfeather Non-Alcoholic

Non-alcoholic - Sour
€8.19*
EINWEG
plus €0.25 deposit
* plus €0.25 deposit | Content: 0.33 Liter (€24.82/1 Liter)
Alkoholfrei
3.46

Põhjala - Treeninglaager Vaarikas

Non-alcoholic - Sour
€3.59*
EINWEG
plus €0.25 deposit
* plus €0.25 deposit | Content: 0.44 Liter (€8.16/1 Liter)
Alkoholfrei

Brasserie d'Achouffe - Chouffe 0,0%

Alkoholfrei - Blonde
€3.09*
MEHRWEG
plus €0.08 deposit
* plus €0.08 deposit | Content: 0.33 Liter (€9.36/1 Liter)
Alkoholfrei
3.66

BRLO - Naked Haze

Non-alcoholic - IPA
€3.09*
MEHRWEG
plus €0.08 deposit
* plus €0.08 deposit | Content: 0.33 Liter (€9.36/1 Liter)
Alkoholfrei
3.39

Basqueland - Hero West Coast IPA

Non-alcoholic - IPA
€3.69*
EINWEG
plus €0.25 deposit
* plus €0.25 deposit | Content: 0.33 Liter (€11.18/1 Liter)
Alkoholfrei

Wildwuchs - Pils Alkoholfrei

Alkoholfrei - Pilsner
€2.99*
MEHRWEG
plus €0.08 deposit
* plus €0.08 deposit | Content: 0.33 Liter (€9.06/1 Liter)

Non-Alcoholic Craft Beer: Full Flavor, Full Freedom

Non-alcoholic craft beer shed its image as a bland substitute drink long ago. At Beyond Beer, we redefine "alcohol-free": as a world full of hop aromatics, complex malt bodies, and craftsmanship perfection — all without the heavy head the next morning. But what's actually behind the trend?

In Germany, a beer is considered alcohol-free when its alcohol content is below 0.5 % ABV. Incidentally, this is a level that can also occur in natural foods such as very ripe bananas or fruit juices. Anyone who wants to be absolutely strict reaches for 0.0 % beers, in which all residual alcohol has been removed.

How is non-alcoholic craft beer brewed?

The brewing craft uses two main approaches for this: either arrested fermentation, in which the yeast is stopped in time through cooling or filtration before it converts too much sugar into alcohol, or subsequent alcohol removal. The latter is especially popular for craft beer, because modern vacuum distillation evaporates the alcohol at low temperatures, which protects the delicate hop oils and aromas.

Find your perfect match

Ready for the alcohol-free variety but not sure where to start? Ask yourself:

  • Do I love the tropical fruitiness and bitter note of an IPA?
  • Am I looking for a lean, crisp Pale Ale for summer?
  • Or would I prefer a dark, roasty Stout experience without the percentages?

Frequently Asked Questions (FAQ) About Non-Alcoholic Beer

Is non-alcoholic beer really completely free of alcohol?

As a rule, non-alcoholic beers contain up to 0.5 % ABV of residual alcohol. This is regulated by law and harmless to the body. If you want to avoid it entirely, look for the "0.0 %" label, which guarantees that no measurable alcohol is present.

Does non-alcoholic craft beer have fewer calories?

Yes, usually significantly fewer! Since alcohol is an energy source and non-alcoholic beers often have a lower original gravity, they often save 30 % to 50 % of the calories compared to classic beer. This makes it the ideal refreshment for the health-conscious.

Is non-alcoholic beer isotonic?

Many non-alcoholic beers, especially wheat beers and some pale ales, have isotonic properties. This means the ratio of nutrients to fluid corresponds to that of human blood, allowing the body to absorb minerals and fluid particularly quickly after exercise.

Can you taste the difference from "real" beer?

Thanks to modern brewing methods and the use of high-quality aroma hops, the difference in craft beers is minimal today. While in the past a cloying sweetness often dominated, modern non-alcoholic IPAs and ales score points with the same hop intensity as their alcoholic siblings.

How long does non-alcoholic beer keep?

Since alcohol acts as a preservative, non-alcoholic beer often has a slightly shorter shelf life than strong beers. We recommend enjoying it fresh so that the volatile hop aromas are not lost. The best-before date on the bottle gives you good guidance here.

Alcohol-Free IPAs

Alcohol-free IPA delivers full hop enjoyment without the buzz. With intense fruity notes, refreshing bitterness, and a light body, it’s the perfect companion for anyone who doesn’t want to miss out on flavor.

View the beers

Skip product gallery
Alkoholfrei

Riegele - IPA Liberis 2+3

Non-alcoholic - IPA
€3.19*
MEHRWEG
plus €0.08 deposit
* plus €0.08 deposit | Content: 0.33 Liter (€9.67/1 Liter)
Alkoholfrei

Põhjala - Virmalised 0

Non-alcoholic - IPA
€3.29*
EINWEG
plus €0.25 deposit
* plus €0.25 deposit | Content: 0.33 Liter (€9.97/1 Liter)
Alkoholfrei
3.33

Basqueland - Hero Hazy

Non-alcoholic - IPA
€3.69*
EINWEG
plus €0.25 deposit
* plus €0.25 deposit | Content: 0.33 Liter (€11.18/1 Liter)
Alkoholfrei
3.39

Basqueland - Hero West Coast IPA

Non-alcoholic - IPA
€3.69*
EINWEG
plus €0.25 deposit
* plus €0.25 deposit | Content: 0.33 Liter (€11.18/1 Liter)
Alkoholfrei

Two Chefs - Bon Chef 0,5%

Non-alcoholic - IPA
€3.49*
EINWEG
plus €0.25 deposit
* plus €0.25 deposit | Content: 0.33 Liter (€10.58/1 Liter)

Alcohol-Free Sours

Alcohol-free sour beers impress with lively acidity and fresh fruity notes. This refreshing style delights with its vibrant lightness and delivers true enjoyment without alcohol.

View the beers

Skip product gallery
Alkoholfrei

Liefmans - 0,0% Fruitesse

Non-alcoholic - Fruited
€2.49*
MEHRWEG
plus €0.08 deposit
* plus €0.08 deposit | Content: 0.25 Liter (€9.96/1 Liter)
Alkoholfrei

Põhjala - Prenzlauer 0

Non-alcoholic - Sour
€4.49*
EINWEG
plus €0.25 deposit
* plus €0.25 deposit | Content: 0.33 Liter (€13.61/1 Liter)
%
Alkoholfrei

Liefmans - 0,0% Fruitesse im 12er Sparpaket

Non-alcoholic - Fruited
€26.95* €29.88*
MEHRWEG
plus €0.96 deposit
* plus €0.96 deposit | Content: 3 Liter (€8.98/1 Liter)
Alkoholfrei
3.43

Lindemans - Kriek 0,0%

Non-alcoholic - Fruited
€3.49*
MEHRWEG
plus €0.10 deposit
* plus €0.10 deposit | Content: 0.25 Liter (€13.96/1 Liter)
Alkoholfrei

Liefmans - Peach 0,0%

Non-alcoholic - Sour
€2.79*
MEHRWEG
plus €0.08 deposit
* plus €0.08 deposit | Content: 0.25 Liter (€11.16/1 Liter)

Alcohol-Free Lager

Alcohol-free lager combines a mild malt character with subtle hop aromas. This classic, well-balanced beer offers a refreshing alternative for everyone who wants to enjoy consciously.

Skip product gallery
Alkoholfrei
3.6

FrauGruber - The Pretender

Non-alcoholic - Lager
€4.69*
EINWEG
plus €0.25 deposit
* plus €0.25 deposit | Content: 0.44 Liter (€10.66/1 Liter)
Alkoholfrei
3.31

Kehrwieder - Lighthouse

Non-alcoholic - Lager
€3.49*
MEHRWEG
plus €0.08 deposit
* plus €0.08 deposit | Content: 0.33 Liter (€10.58/1 Liter)
Alkoholfrei

orca - freischwimmer

Non-alcoholic - Lager
€3.79*
MEHRWEG
plus €0.08 deposit
* plus €0.08 deposit | Content: 0.33 Liter (€11.48/1 Liter)
Alkoholfrei

Omnipollo - Perikles Pilsner Non-Alcoholic

Non-alcoholic - Lager
€5.29*
EINWEG
plus €0.25 deposit
* plus €0.25 deposit | Content: 0.33 Liter (€16.03/1 Liter)
Alkoholfrei

Schönramer - Alkoholfrei

Non-alcoholic - Lager
€2.09*
MEHRWEG
plus €0.08 deposit
* plus €0.08 deposit | Content: 0.5 Liter (€4.18/1 Liter)